FUE Metodu2018-05-05T21:29:49+00:00

Fue Metodu

rep-hair-sac-ekimi-hair-trans

FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu), kelime anlamı olarak kıl kökünün alım şeklini tarif etmektedir. FUE tekniği ile kıl kökü, FUT saç ekiminde olduğu gibi blok halinde değil, tek tek alınmaktadır.

FUE tekniği ilk defa 2003 yılında uygulanmış ve giderek yaygınlaşmıştır. Kıl kökleri önceleri 1.5 mm’lik boru şeklinde aletlerle alınıyordu. Zamanla alım ucunun çapı 1.2 mm ye kadar düşmüş ve seri üretime geçilmiştir.

Halen en yaygın kullanılan FUE ucu, seri üretilen orijinal 1.2 mm lik uçlardır. FUE nin mantığını kavramış ve sadece bu yöntemle kıl kökü nakli yapan saç ekimi merkezlerinin kendi uğraşıyla yürüyen gelişmeler, zaman içerisinde alım aletlerinin çapını 0.6-0.7 mm ye kadar indirmiştir.

Her ne kadar bazı saç ekimi merkezleri 0.3 mm ile alım yaptığını iddia etse de özel alan ekimleri haricinde 0.6 mm’nin altında aletle kıl kökü aldığını iddia etmek tamamen reklam amaçlı, tüketiciyi yanlış yönlendirici ve bilimsellikten uzaktır.

Saç ekiminde “minimal invaziv” (çok az hasar yapan) yöntem FUE saç ekimidir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve buna bağlı minimum iş gücü kaybına sebep olmaktadır.

FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara, enfeksiyon, kanama, yara açılması, yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz.

FUE saç ekiminde alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir. FUE saç ekimi tarzı ayrıca saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Saç ekimi uzmanlarına göre FUE saç ekiminin FUT saç ekimiminden en önemli farklarından birisi de saç ekimi açısının saç ekimi uzmanının elinde olmasıdır.