DHI Yöntemimahiruluocak2019-10-02T20:24:12+00:00

DHI Yöntemi

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Saç Ekimi, (Direct Hair Implantation) özellikle 2014 yılından sonra yaygınlaşan bir saç ekimi uygulamasıdır. “Kalem tekniği” olarak da anılan bu yöntemde, donör bölgeden FUE yöntemi ile tek tek toplanan saç kökleri, “choi” ya da ” “implanter” adı verilen özel medikal kalemler aracılığıyla istenilen bölgeye yerleştirilmektedir. DHI kalemleri sayesinde, saç kanal açma işlemi ile saç köklerinin yerleştirme işlemi aynı anda gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Böylece saç köklerinin dış ortamda bekleme süresinin azaltılması sağlanmıştır.

Saç ekimlerinde kullanılan anestezi türü lokal anestezidir. Enjeksiyon yöntemi ile uygulanan saç ekiminde lokal anestezi aşaması, artık kalem şeklindeki ağrısız ve iğnesiz anestezi cihazı (Comfort-in) ile iğne kullanılmadan gerçekleştirilebiliyor. Bu özel cihaz, içerisine yerleştirilen anestetik maddeyi püskürtme yöntemi ile uygulayarak ilacın cilt altına nüfuz etmesini sağlıyor. İğne fobisi olan hastaların daha konforlu ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak  daha rahat bir operasyon geçirmeleri amacı ile tasarlanan cihaz, her saç ekimi tekniğinde ve daha konforlu bir operasyon geçirmek isteyen her hasta üzerinde kullanılabiliyor.

DHI Tekniği Nasıl Uygulanır?

Öncelikle  saç analiziniz yapılarak saç tellerinizin yapısı, kalitesi, saç dökülme potansiyeliniz, donör alanınızın yoğunluğu ve ekilebilecek greft sayınız hesaplanır. Tercihen, saçlarınız belli bir uzunlukta kesilir ve ön saç çizginizin tasarımı yapılmak üzere hazırlanır.  Donör bölgesize lokal anestezi yapılarak ense bölgesi uyuşturulur. Sonrasında birer birer saç kökleri etrafındaki bir miktar doku parçası bırakılır ve zarar görmeden mikromotor yardımıyla alınır.Alınan saç greftlerinin doku ömrünün uzatılması ve kalitesinin korunması için, doku koruyucu solüsyon içerisinde tekli, ikili ve üçlü şekilde sınıflandırılarak bekletilir.

Doku alım işlemi bittikten sonra, saç ekimi yapılacak alanın lokal anestezi işlemi yapılır. Sonrasında, greft kalınlığına uygun olarak implant kalemlerinin içine greftler tek tek yerleştirilir.  Saç ekim işlemine, planlanmış olan ön saç çizgisinden başlanır ve kalemlere yerleştirilen greftler saçların doğal çıkış açılarına uygun bir biçimde ekilir. Bu sayede mevcut saçlar korunarak ekim işlemi tamamlanmış olur.

DHI Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

  • Kanal açma ve greftlerin yerine yerleştirme işleminin aynı anda yapılması, toplanan saç köklerinin uzun süre beklemeden yerine yerleştirilmesine imkan sağlar.
  • Çok daha sık ekim yapılmasına ve çok daha doğal görünümler elde etmeye olanak sağlar.
  • Özel aleti sayesinde saç ekimi esnasında köklerin bekleme süresi azaltılmış olur. Böylece kök kaybı riski en aza indirilir.
  • Mevcut saçlar hasar görmez. Saç dökülmesi tamamlanmamış hastalarda da uygulanabilen bir yöntemdir.
  • Hasta hızlı bir iyileşme süreci yaşar.

    Open chat